Art

  • First place: Christopher Kish (Camden Baptist Church, Wellington, Ohio)
  • Second place: Faith Finnin (Grace Baptist Church, Batavia, N.Y.)

Bible Knowledge

  • First place OPEN: Jennifer Huang (Faith Baptist Church, Mason City, Iowa)
  • First place SCHOLARSHIP: Heather Gillis (Calvary Baptist Church, Mount Pleasant, Iowa)
  • Second place SCHOLARSHIP: Kara Reu (Maranatha Baptist Church, Grimes, Iowa)

Brass

  • First place: Jacob Farrell (Calvary Baptist Church, Forest City, Iowa)
  • Second place: Justin Brant (Faith Baptist Church, Carroll, Iowa)

Digital Media

  • Second place: Jeremy Olson—OPEN (Emmanuel Baptist Church, Naperville, Ill.)

Drama

  • First place: Emmanuel Baptist Church, Naperville, Ill.

Female Public Speaking

  • First place: Sophie LaFleur (Maranatha Baptist Church, Grimes, Iowa)
  • Second place: Abby Does (Faith Baptist Church, Mason City, Iowa)

Female Voice

  • First place OPEN: Kaylee Good (Clear Lake Regular Baptist Church, Clear Lake, Iowa)
  • Second place OPEN: Korinne Burgess—OPEN (Bible Baptist Church, Newark, Ohio)
  • First place SCHOLARSHIP: Whitney Sauser (Harvest Baptist Church, Williamsburg, Iowa)
  • Second place SCHOLARSHIP: Megan Franklin (Berean Baptist Church, Bunker Hill, Ill.)

Large Vocal Ensemble

  • First place: Faith Baptist Church, Iowa City, Iowa
  • Second place: Brown Street Baptist Church, Alton, Ill.

Male Voice

  • First place: Zac Singletary (First Baptist Church, Wellington, Ohio)
  • Second place: Curtis Johnson (Indianola Regular Baptist Church, Indianola, Iowa)

Oral Interpretation of Scripture

  • First place: Emily Wiedemeier (Faith Baptist Church, Carroll, Iowa)
  • Second place: Janette Huang (Faith Baptist Church, Mason City, Iowa)

Piano

  • First place: Sarah Parsons (Youngs Corners Fellowship Baptist Church, Wadsworth, Ohio)
  • Second place: Alyssa Katsion (Calvary Baptist Church, Mt. Pleasant, Iowa)

Preaching

  • First place: Nicholas Arent (Evangel Baptist Church, Taylor, Mich.)
  • Second place: Charlie Carter (Harvest Baptist Church, Williamsburg, Iowa)
  • Second place: Benjamin Johnson  (Grace Baptist Church, Batavia, N.Y.)

Small Vocal Ensemble

  • First place: Camden Baptist Church, Wellington, Ohio
  • Second place: Faith Baptist Church, Iowa City, Iowa

Strings

  • First place: Megan Fee (Maranatha Baptist Church, Grimes, Iowa)
  • Second place: Hannah Javaux (Silvis Heights Baptist Church, Silvis, Ill.)

Visualized Bible Teaching

  • First place: Megan Leffler (Calvary Baptist Church, Mt. Pleasant, Iowa)
  • Second place: Amy Oliver (Central Baptist Church, Binghamton, N.Y.)

Woodwinds

  • Second place: Elizabeth Hemsworth (Faith Baptist Church, Sauk Centre, Minn.)

The Top Team Award was presented to Faith Baptist Church, Iowa City, Iowa, a traveling trophy given to the church with five or more competing teens and highest average score.